Suosikit

Kirjastoauton aikataulu

Kirjastoauton aikataulu 14.8.2023 alkaen

* Ajetaan vain koulupäivinä

Aattopäivinä kirjastoauto palvelee klo 12 asti.

Pariton viikko:

Maanantai

14.00 – 14.20 Päiväkoti Kuutti Palstakuja 2-4
15.35 – 15.50 Jänhiälä Ruistie/ Voutilantien th
16.05 – 16.25 Ahola Aholantie/ Lähdemäent. risteys
16.45 – 17.05 Pätilä Laamantie, kuivuri
17.20 – 17.40 Lampikangas Lampikankaantie 2, ent. kioski
18.00 – 18.15 Ilottula Ilottulantie 235 pysäkki
18.25 – 18.40 Mentula Mentulantie 69

 

Tiistai

15.25 – 15.40 Tirilä Onninkatu/ Onnelantie risteys
15.50 – 16.10 Hiessilta Haaparouskunkatu 6
16.20 – 16.40 Karhuvuori Karhuvuorenkatu 19 pysäkkilev.
17.00 – 17.20 Ruoholampi 1 Munteronk./ Liito-oravank. pys.
17.25 – 17.45 Ruoholampi 2 Tilsalank./ Saarenmaank. pys.
18.00 – 18.20 Huhtiniemi Kersantinkuja 2

 

Keskiviikko

9.00 – 9.25 Simolan koulu * Rikkiläntie 1292
9.45 – 10.05 Mäntylän pk * Kaarnepolku 3
10.15 – 10.35 Kesämäen koulu * Opintie 1
10.45 – 11.15 Myllymäen koulu * Hiessillankatu 10
11.30 – 11.50 Kasukkalan koulu * Vainikkalantie 171

 

Torstai

14.00 – 14.15 Mattila Kurjentie 67
14.35 – 14.50 Moisio Moisiontie 263
15.05 – 15.15 Jäkkö Korkea-ahontie 398
16.00 – 16.15 Myllylä Ylämaantie 551
16.20 – 16.35 Vilkjärvi Ylämaantie/ Huomontie risteys
16.55 – 17.05 Iitiä 1 Kärentie 296
17.10 – 17.25 Iitiä 2 Kärent./ Tuomelanpellont. risteys
17.35 – 17.50 Rännikorpi Rännikorvent./ Hannunt. risteys
18.00 – 18.20 Rutola Kuikankatu/ Tavinkatu risteys

 

Perjantai

9.30 – 12.00 Joutsenon koulu * Vitjamäentie 3
13.35 – 13.50 Hackmanninmäki  Marttilantie/ Kokkilantie risteys
14.15 – 14.30 Rapattila Rapattilantie 540

Parillinen viikko:

Maanantai

15.35 – 15.50 Rikkilä Rikkiläntie/ Kaipiantie risteys
16.05 – 16.25 Melkkola Kanalammentie 163
16.35 – 16.55 Hytti Hytintie 88, VPK
17.10 – 17.25 Kuusela Rinnetie/ Kalkkitie risteys
17.30 – 17.45 Mäntylä Mäntyläntie/ Mehiläisentie risteys
18.00 – 18.30 Ojala-Tuomela Hanhijärvenk./ Ojalankatu risteys

 

Tiistai

9.00 – 9.30 Keltun päiväkoti * Lepolankatu 1
9.50  – 10.35 Lappeen koulu * Järviniitunkatu 2
10.45 – 11.00 Lavolan koulu * Lavolantie 16
11.10 – 11.50 Steinerkoulu * Marssitie 21
12.05 – 12.45 Kaukaan koulu * Parkkarilankatu 41

 

Keskiviikko

15.15 – 15.30 Haapajärvi Vainikkalantie 665
15.35 – 15.50 Lutee Keskisaarent./Vainikkalant. pysäkki
16.00 – 16.20 Vainikkala Rikkiläntie 38, ent. seurakuntatalo
16.25 – 16.40 Vainikkala-Ojala Rintelänkuja pysäkki
16.50 – 17.05 Hiivaniemi Hiivaniement./ Ukonniitynt. risteys
17.25 – 17.40 Kasukkala Vainikkalantie 107
17.55 – 18.15 Kalliokoski Vanha Viipurint./ Kalliokoskent.rist.
18.25 – 18.40 Harapainen Reippaank./ Onnelank. risteys

 

Torstai

15.35 – 15.50 Tykki Reijolankatu 23
15.55 – 16.10 Kesämäki Kesämäenkatu 2
16.20 – 16.40 Kuusimäki Sunisenkatu/ Nurmelanraitti risteys
17.00 – 17.15 Hakali/Hovinpelto Hakalinkatu/ Tuohimäenkatu risteys
17.25 – 17.45 Kanavansuu Telakanmäenkatu 2
17.55 – 18.10 Kaukas Standertskjöldinkatu/ Toritalontie kp
18.25 – 18.40 Pikisaari Katajasaarenkatu bussin kääntöp.

 

Perjantai

9.00 – 9.30 Skinnarilan koulu * Yliopistonkatu 34
9.45 – 10.05 Uus-Lavolan pk Poronkatu 15
10.15 – 10.35 Kourulan pk Katajakatu 10
10.45 – 11.05 Itä-Suomen koulu * Opintie 1
11.20 – 11.40 Karhuvuoren pk Karhuvuorenkatu 19
12.00 – 12.20 Joutsenon pk Penttiläntie 4

Haluaisitko vierailla kirjastoautossa, mutta lähimmälle pysäkille on matkaa?

Kirjastoautojen aikatauluja uusitaan vuosittain. Jos kotoasi on pitkä matka kirjastoon tai kirjastoauton pysäkille, voit ehdottaa uuden pysäkin perustamista. Pyrimme huomioimaan ehdotukset mahdollisuuksien mukaan, kun seuraavan kerran auton aikataulua tarkistetaan.

Ehdota uutta kirjastoauton pysäkkiä