Opiskelijavaihto Schwäbisch Hallissa
Sain viime lokakuussa hienon mahdollisuuden osallistua kolme viikkoa kestäneeseen Erasmus-vaihtoon Schwäbisch Halliin Saksaan. Ilmoittauduin halukkaaksi matkalle aiempana keväänä Wilmassa olleen tiedotteen innoittamana, ja vaihdosta vastaavien opettajien pitämän lyhyen haastattelun jälkeen minut valittiin lähtijäksi opintomatkalle. Kimpisen toimipiste on saanut Erasmus-akkreditoinnin vuosille 2021‒-2027, joten tämä vaihto on kustannettu EU-rahoitteisesti, ja tällä kertaa olin ainoa kyseiselle opintomatkalle lähtenyt opiskelija. Lisäksi vaihto on vastavuoroinen, joten majoitan vaihtoparini tulevana keväänä, kun hän vastaavasti saapuu Suomeen kolmen viikon ajaksi.
Sain tietää vaihtoparini paria viikkoa ennen matkalle lähtöä ja ehdimme tutustua hieman viestien välityksellä ennen saapumistani Saksaan. Matkaa edelsi lentolippujen hankkimisen lisäksi erilaisten lupa-asioiden hoitaminen ja muu valmistelu, joissa opettajat olivat apuna. Pian olikin aika sanoa hetkeksi heipat Suomelle ja lähteä kohti Frankfurtia, jonne lentoni saapui.
Lentokentällä minua oli vastassa seuraavien viikkojeni majoituksesta vastaava hostperheeni, jonka kyydillä pääsin Schwäbisch Halliin. Pari tuntia kestäneellä matkalla oli hyvin aikaa tutustua perheen vanhempiin sekä katsella maisemia. Hostperheeni talossa sain oman huoneen, johon sain rauhassa asettua aloilleni. Tästä alkoi muutaman viikon mittainen jännittävä, mutta ikimuistoinen kokemus.
Saapumispäivänäni pääsin tutustumaan vaihtoparini ystäviin, jotka mukavan kahvilavierailun jälkeen näyttivät minulle Schwäbisch Hallin keskustaa.
Saapumiseni oli sunnuntaina, joten seuraavana päivänä oli jo aika tutustua paikallisen koulun arkeen. Pääsin oppitunneilla seuraamaan sivusta opetusta ja näkemään, millaista koulunkäynti Saksassa oli samalla, kun itse opiskelin omien kurssieni sisältöjä. Muutamilla oppitunneilla pääsin myös osallistumaan tuntien ohjelmaan, kun muun muassa liikunnassa ja musiikissa toiminta ei ollut kokonaan kielen ymmärtämisestä riippuvaista. Ohessa tutustuin uusiin luokkalaisiini, jotka ottivat minut hyvin mukaan sekä neuvoivat ja opastivat, jos tarvitsin jossain apua.

Koululla oli yhtenä lauantaina tapahtuma, jossa olimme apuna tarjoilemassa alkumaljoja. Tämän jälkeen pääsimme myös itse kiertämään eri yritysten ja opiskelupaikkojen järjestämiä pisteitä.
Koulupäivät olivat välillä melko pitkiä, jopa 7.:40-16.:15, mutta iltaisin ja viikonloppuisin oli onneksi aikaa tehdä muutakin. Illalla pelailimme usein yhdessä hostperheeni kanssa lautapelejä, kiertelimme kaupungissa tai vietimme aikaa vaihtoparini ystävien kanssa. Lisäksi söimme joka ilta yhdessä perheen kanssa päivällisen ja pääsin maistamaan monia tyypillisiä saksalaisia ruokia. Mukava sattuma kävi myös, kun erään vaihtoparini ystävän harrastus sattui olemaan sirkus, jota itsekin olen pitkään harrastanut. Pääsin siis parina iltana hänen mukaansa paikallisen sirkuskoulun harjoituksiin, joissa viihdyin todella hyvin. Toki oli myös rauhallisia iltoja, jolloin ehdin olla itsekseni ja esimerkiksi tehdä tarvittaessa rästiin jääneitä koulutehtäviä.
Eräänä torstai-iltana kävimme läheisessä pikkukaupungissa markkinoilla, joilla kiertelimme eri kojuja, kävimme muutamassa huvipuistolaitteessa ja katselimme illan päätteeksi vielä näyttävän ilotulituksen.

Vaihtoni kohdalle osuivat parit hostperheeni lähipiirin syntymäpäivät sekä halloween, joita juhlimme sukulaisten ja ystävien kanssa. Vapaa-ajalla pääsin myös vierailemaan taidemuseoissa Schwäbisch Hallissa, Mersu-, Porsche- ja Tekniikan museoissa lähikaupungeissa sekä käymään hauskassa sadonkorjuuteemaisessa Tripsdrill-huvipuistossa. Kaikissa museoissa oli esillä paljon historiaa, josta oli kiinnostavaa lukea, kun monet selityskyltit olivat saksan lisäksi myös englanniksi.
Sinsheimissa sijaitsevassa Tekniikan museossa pääsimme käymään useiden lentokoneiden sekä museoon melko vastikään tulleen sukellusveneen sisällä.

Lomaviikolla vietimme myös shoppailupäivän Stuttgartissa ja teimme reissun Heidelbergiin, jossa oli aikaa ostostella tuliaisia sekä katsoa ja tutustua kauniiseen linnaan. Kaikki kohteet olivat opettavaisia ja upeita, ja tuntui hienolta päästä näkemään niin monta erilaista nähtävyyttä.
Heidelbergissä oli hienot maisemat ja päivän päätteeksi kävimme vielä kiertelemässä linnan sisällä.
Tapahtumientäyteisten viikkojen jälkeen oli aika palata takaisin Suomeen. Päällimmäisenä reissusta jäi kuitenkin mieleen uudet ystävät ja hienot kokemukset. Kielikylpyä tuli todella, kun yksin matkatessani en voinut muuta kuin puhua englantia, mikä sekin onneksi nopeasti alkoi tuntua luontevalta. Lisäksi, vaikka en ole koskaan saksaa opiskellut, oli innostavaa huomata, kuinka reissun loppua kohden muutamat sanat alkoivat jäädä mieleen. Uuteen kulttuuriin tutustuminen oli opettavaista ja mielenkiinto ulkomailla opiskeluun heräsi aivan uudella tavalla. Vaikka koti-ikäväkin ehti kolmen viikon aikana tulla, oli tämä opintomatka silti unohtumaton elämys.
Terveisin, Jenni Huttunen
