Lappeenrannan maanomistajille kerrotaan yksityismaiden suojelusta ja luonnonhoidosta käytännönläheisesti torstaina 19.2.2026 – asiantuntijat auttavat löytämään juuri omalle tilalle sopivia ratkaisuja
Lappeenrannan kaupunki toivottaa alueen maanomistajat tervetulleiksi kuulemaan yksityismaiden suojelun mahdollisuuksista torstaina 19.2.2026 klo 17.30–20 kaupungintalon Venla-kokoushuoneeseen.
Tilaisuudessa vastataan maanomistajien kysymyksiin sekä tarjotaan selkeää ja ajantasaista tietoa erityisesti metsien suojelusta, luonnonhoidosta, luonnon monimuotoisuuden vahvistamisesta, erilaisista taloudellisista kannustimista ja vapaaehtoisen metsiensuojelun METSO-ohjelmasta.
Lappeenrannan kaupungin asiantuntija Maria Jokela kertoo, että perinteisen täyden suojelun lisäksi on olemassa muita kevyempiä vaihtoehtoja, joita maanomistajien on mahdollista hyödyntää.
– Halusimme koota tähän tilaisuuteen kattavan ja käytännönläheisen paketin erilaisista suojelun ja luonnonhoidon keinoista ja viestiä näistä alueen maanomistajille.
– Mukana on useita asiantuntijoita, jotka esittelevät eri vaihtoehtoja ja auttavat löytämään juuri omalle tilalle sopivia ratkaisuja. Tilaisuudessa on aikaa myös vapaalle keskustelulle ja toivomme, että jokainen kävijä löytäisi jotakin hyödyllistä tilaisuudesta, sanoo Jokela.
Yksityisillä mailla tehtävä luonnon monimuotoisuutta lisäävä työ on keskeinen osa Lappeenrannan luonnon tulevaisuutta. Tilaisuus järjestetään osana Euroopan unionin rahoittamaa Halt-kehittämishanketta, jossa kehitetään kustannustehokkaita ja vaikuttavia ilmastotoimia maankäytön ja liikenteen sektoreilla.
Lisätietoja
Maria Jokela, asiantuntija
maria.jokela@lappeenranta.fi, Puh. 040 619 0840