Lappeenrannan kaupunginteatterin Vanhempainilta vie leikkimieliselle matkalle aikuisuuden ytimeen ja kysymyksiin
Torstaina 5.11.2026 klo 18 Lappeenrannan kaupunginteatterin pienellä näyttämöllä saa ensi-iltansa kotimainen draamakomedia Vanhempainilta. Näytelmän on käsikirjoittanut Veikko Nuutinen ja ohjannut lappeenrantalaissyntyinen Markus Järvenpää. Vanhempainilta on Järvenpään toinen ohjaus Lappeenrannassa.
Vanhempainilta on matka aikuisuuden, kasvamisen ja kasvattamisen kysymysten äärelle. Tarinan keskiössä on oman keskeneräisyytensä kanssa kamppaileva isä, joka saapuu lapsensa kanssa päiväkodin vanhempainiltaan. Riemastuttavasti leikin kautta tapahtuva matka isän päänsisäiseen maailmaan tarjoaa niin hervottomia kuin koskettaviakin hetkiä lapsellisille ja lapsenmielisille.
Teoksessa Järvenpäätä kutkutti erityisesti sen mahdollistama vapaus.
– Vanhempainillan käsikirjoituksessa on vahva ja selkeä ydin, mutta myös kurittomuutta. Se jättää työryhmälle paljon vapauksia ja tilaa leikkiä, mikä tuo myös hyvää energiaa näyttämölle, Järvenpää tiivistää.
Näytelmäkirjailija Nuutiselle idea Vanhempainiltaan syntyi oman lapsen myötä.
– Isäksi tuleminen toi mukanaan paljon kysymyksiä sekä ulkoisia vaatimuksia siitä, millainen vanhemman tulisi olla. Koin sen silloin aika vaikeana, ja siksi niistä piti myös kirjoittaa, Nuutinen kuvailee.
Vanhempainilta sai kantaesityksensä vuonna 2022 Tampereella ja saman vuonna se oli myös ehdokkaana Suomen Näytelmäkirjailijat ja Käsikirjoittajat ry:n jakaman vuoden näytelmän palkinnon saajaksi. Näytelmä on esitetty myös Oulussa.
Isän roolissa nähdään ensimmäisissä esityksissä vieraileva näyttelijä Tero Koponen, jonka jälkeen roolin tekee Eppu Pastinen. Lisäksi lavalla riemastuttavat lapsena Jussi Johnsson ja lukuisissa sivurooleissa Anna-Kaisa Makkonen ja Sanna Kemppainen.
Sekä ohjaaja Järvenpää että käsikirjoittaja Nuutinen ovat innoissaan siitä, että Koposen ja Pastisen kaksoismiehitys tarjoilee harvinaisen mahdollisuuden nähdä kaksi eri versiota pääroolivetoisesta näytelmästä.
– Odotan innolla, että pääsen näkemään sekä Teron että Epun tulkinnat isästä. On hyvin ainutlaatuista nähdä samassa teoksessa kaksi erilaista pääroolisuoritusta, etenkin kun olen nähnyt Teron myös Tampereen Työnväen Teatterin kantaesityksessä, Nuutinen iloitsee.
– Meillä on ollut aikaa harjoitella sekä Teron että Epun kanssa ja luoda näytelmästä molempien omat tulkinnat. Kyse ei siis ole pikapaikkauksesta, vaan kahdesta eri versiosta. Tämä on harvinainen tilaisuus ja suosittelenkin yleisölle kokemaan molemmat! Järvenpää komppaa.
Vanhempainilta ensi-illassa 5.11.2026 klo 18 Lappeenrannan kaupunginteatterin pienellä näyttämöllä. Ensi-ilta on loppuunvarattu.
Esityksestä järjestetään syyskaudella myös anniskelunäytöksiä, joiden ikäraja on 18 vuotta. Anniskelunäytökset järjestetään jokaisessa perjantain iltaesityksissä sekä lauantaina 5.12.2026 ja 12.12.2026.
Perusliput 34 €, eläkeläiset 29 €, opiskelijat, työttömät ja alle 18-vuotiaat lapset 20 €. Ryhmät 27 € / henkilö (väh. 10 henkilöä).
Lippuja voit ostaa Asiakaspalvelukeskus Winkistä (Valtakatu 47, pääkirjasto Parven 1. kerros) ja verkosta lippu.fi. Esityksen kesto on väliajan kanssa noin 2 tuntia 50 minuuttia.
Lisätietoja
Markus Järvenpää, ohjaaja
markus@jarvenpaa.org