Lappeenrannan pääkirjaston peruskorjaus etenee – 15.5.2025 kohde on harjakorkeudessaan
Lappeenrannan pääkirjaston peruskorjaus on edennyt siihen vaiheeseen, että työmaalla vietettiin harjannostajaisia 15.5. – urakkasopimuksen mukaan kohde valmistuu 30.10.2025, ja kaikille ovet avataan joulukuussa 2025. Kohteen pääurakoitsija on Varte Lappeenranta Oy.
Vuonna 1974 valmistuneen pääkirjaston toiminnallisuus paranee ja nykyaikaistuu peruskorjauksen myötä. Pääkirjaston alkuperäisistä rakenteista joitakin jää nähtäville, vaikka kirjasto uusiutuukin lähestulkoon kokonaan; esimerkiksi alkuperäinen yläpohjan betonirakenne lukuisine kattoikkuna-aukkoineen säilyy.
– Itse kattoikkunat toki uusitaan, samoin betoniholvin yläpuoliset rakenteet. Muitakin vanhoja rakenteita on pystytty säilyttämään – muun muassa alkuperäisiä lautamuotilla tehtyjä betonipintoja jää edelleen näkyviin, kertoo hankekehitysarkkitehti Mika Sairanen Lappeenrannan Toimitilat Oy:stä.
– Yksi säilytettävistä elementeistä on lisäksi pääportaan ja lainaushallien kaiteet leveine, puisine käsijohteineen.
Harjakorkeuden saavuttanut kohde on ollut teknisesti vaativa projekti – lopputuloksessa rakennukselle tunnuksenomaiset betonirakenteet yhdistyvät nykyaikaisiin ratkaisuihin.
– Tämänhetkisiä työvaiheita pääkirjaston työmaalla ovat sisäpuolella maalaustyöt, alakattotyöt, lattiapinnoitteet ja LVIS-asennukset. Ulkopuolella urakoidaan luiskien ja muurien paikallavalurakenteiden, muurien veden- ja lämmöneristysten sekä julkisivun rappaustöiden parissa, luettelee vastaava työnjohtaja Tomi Lankinen Varte Oy:stä.
Lankinen kertoo, että päivittäinen työmaavahvuus kohteessa on 30–40 työntekijää.
– Kohde on poikkeuksellisen vaativa peruskorjaushanke. Talotekniikan yhteensovittaminen ja suunnittelu vanhaan rakennukseen on ollut haastavaa.
Uutta ja vanhaa yhdistävä kohde tarjoaa käyttäjilleen kiinnostavaa nähtävää ja koettavaa rakennuksen ominaisuuksienkin muodossa.
– Suojeltu ja todella näyttävä vanha kattoholvi on näkemisen arvoinen tuleville käyttäjille, Lankinen lisää.
Uusitut tilat mahdollistavat suuremmat tapahtumat ja kokoelmat
Peruskorjattuun kirjastoon saadaan aiempaa enemmän ryhmä- ja työskentelytiloja. Jatkossa eritoten työpajatoiminta laajenee uusittujen tilojen myötä. Vanhojen tallenteiden digitoinnin lisäksi työpajatiloissa voi käyttää muun muassa 3D- ja suurkuvatulostimia.
– Kokonaan uutta ovat tilat tekstiilitöihin ja -painatuksiin, kirjastotoimenjohtaja Marja Huuhtanen lisää.
Lappeenrannan pääkirjasto on toiminut peruskorjauksen ajan kauppakeskus IsoKristiinassa. Väistötila on ollut käytössä keväästä 2022 asti.
Lappeenrannan kirjastot järjestävät jatkuvasti monipuolisia tapahtumia, joista kenties kirkkaimpina erottuvat erilaiset kirjailijavierailut ja luennot. Vierailujen lisäksi kirjastot tarjoavat säännöllistä toimintaa esimerkiksi lukupiirien ja keskusteluryhmien muodossa. Hellyttävä ikisuosikki on lukukoirat, joita pääsee tapaamaan tasaisin väliajoin. Kirjastoissa järjestetään myös peli- ja muuta kerhotoimintaa, konsertteja ja yhteislaulutilaisuuksia, harrastajien omia näyttelyitä sekä useille ryhmille tärkeää digiopastusta.
Kirjastoammattilaiset kehittävät kokoelmia, innostavat lukemaan ja tekevät aktiivista lukutaitotyötä myös väistötiloissa, mutta paljon odotetut, ajanmukaiset tilat tarjoavat moninaisemmat mahdollisuudet niin palveluiden kuin aineistojenkin osalta. Huomattavia osia kirjaston aineistosta on jouduttu sulkemaan varastoon peruskorjauksen aikana.
– Paikallisaineistoja sisältävän Carelica-kokoelman paluu sekä varastokokoelman sijoittaminen avoimeen asiakaskäyttöön ovat niin ikään iloittuja asioita, Huuhtanen toteaa.
Kirjaston laajentuneiden palveluiden lisäksi kaupungin asiakaspalvelukeskus Winkki avaa ovensa peruskorjatun pääkirjaston tiloissa. Jatkossa siis esimerkiksi teatteri- ja orkesterilippuja on mahdollista ostaa kirjastokäynnin lomassa.
Jouluksi avautuvassa remontoidussa pääkirjastossa asioiville löytyy parkkitilaa maanalaisesta Pormestari-pysäköintitalosta, jonne on rakennuksesta suora kulkuyhteys hisseineen.
Siinä missä kirjaston asiakkaatkin, myös kirjaston väki odottaa innolla paluuta peruskorjattuihin tiloihin Valtakadulle: avarissa ja ajanmukaisissa tiloissa kaikkien on mahdollista työskennellä ja viihtyä ajan kanssa. Yrittäjävetoista kahvilaa tiloihin ei ole tulossa, mutta omien eväiden lämmittämiseen ja nauttimiseen on jatkuva mahdollisuus. Lisäksi asiakastilojen yhteydessä olevat keittiöt mahdollistavat yhteisöllistä toimintaa.
– Kirjastot ovat asukkaiden omaa tilaa. Toivomme, että yhdistykset ja yksittäiset lappeenrantalaiset innostuvat avoimien tapahtumien ja yhteisen toiminnan järjestämiseen yhteistyössä kirjaston kanssa.
Väistöaikana kauppakeskuskirjastossa on järjestetty runsaasti erilaisia kirjailijavierailuja ja muita tapahtumia – usein niin suosittuja, että osa osallistujista on jäänyt seuraamaan ohjelmaa salin ulkopuolelle. Valtakadulla tilaisuudet keskittyvät monitoimisaliin, johon rakennetaan moderni esitystekniikka. Esiintymisiä voidaan haluttaessa järjestää myös lainaushallissa, johon odotetaan mahtuvan jopa satoja kuulijoita kerrallaan.
– Kiitämme lämpimästi kaikkia kaupunkilaisia aktiivisesta osallistumisesta, lukuisista kiitoksista ja monenlaisesta kannustuksesta. Odotamme innolla sitä, että pääsemme pian palvelemaan kaikkia entistäkin paremmissa tiloissa, Huuhtanen iloitsee.
– Väistöaika on tilanahtauden ja akustisten haasteiden vuoksi ollut henkilöstölle raskasta. Peruskorjaukseen liittyvää valmistelua on tehty pitkään ja loppuvuosi tulee muuton vuoksi olemaan entistä kiireisempi. Tilanne vaatii kärsivällisyyttä myös asiakkailta. Muuton ajaksi pääkirjasto joudutaan sulkemaan, mutta vuosien odotuksen jälkeen muutama viikko vielä jaksetaan.
Työlään väistötilavaiheen ja muuton jälkeen on luvassa parempaa.
– Olen luottavainen, että talosta tulee oikea ideoiden ja inspiraation keidas. Peruskorjattu pääkirjasto rakentaa keskustaan elävää yhteisöllisyyttä ja tarjoaa mahdollisuuksia elämyksiin ja rentoutumiseen, mielekkääseen tekemiseen sekä monenlaisiin kohtaamisiin, summaa Huuhtanen.
Lisätietoja:
Hankekehitysarkkitehti Mika Sairanen
Lappeenrannan Toimitilat Oy
Puh. 040 626 4511, mika.sairanen@lappeenranta.fi
Kirjastotoimenjohtaja Marja Huuhtanen
Puh. 040 5949856, marja.huuhtanen@lappeenranta.fi
Vastaava työnjohtaja Tomi Lankinen
Varte Lappeenranta Oy
Puh. 040 121 7365, tomi.lankinen@varte.fi