Suosikit

Kesäkonserttien artistihaku

LappeenrantaFI/Tapahtumat ja tilat/MILjazz 2023 Lappeenranta.jpg

Kesäkonserttien 2026 esiintyjähaku aukeaa 30.1.

 

Lappeenrannan kaupungin järjestämiä kesäkonsertteja järjestetään kesä-elokuussa satamatorin lavalla, Kauppatorilla, Hiekkalinnalla sekä Joutsenon torilla. Haemme konsertteihin esiintyjiksi bändejä, tanssiorkestereita, trubaduureja, kuoroja, puhallinorkestereita, tanssiryhmiä ym. esittävän taiteen ryhmiä ja -artisteja.
 
Huomioithan, että Lappeenrannan Kesäkonsertit ovat pääsääntöisesti paikallisille harrastemuusikoille ja -esiintyjille tarkoitettuja kehitys- ja esiintymismahdollisuuksia ja katamme esiintyjille konsertista mahdollisesti tulevat kohtuulliset kulut pienellä palkkiolla.
 
Kesäkonserttien esiintyjävalinnat tehdään maaliskuun alussa ja valituille esiintyjille ilmoitetaan 13.3.2026 mennessä. Esiintymispaikkoja ei jaeta ilmoittautumisjärjestyksessä, vaan rakennamme koko ohjelman haun päätyttyä. Etusijalla kesän 2026 esiintyjähaussa ovat uudet yhtyeet ja esiintyjät, jotka eivät aikaisemmin ole Lappeenrannan kesäkonserteissa esiintyneet.
 
 

Tutustu ensin alla oleviin tapahtumapaikkoihin ja hae mukaan perjantaina 30.1. alkaen niiden alla olevista linkeistä! Haku on avoinna 1.3. saakka ja valituille esiintyjille ilmoitetaan maaliskuun alkupuolella.

 

Satamatori 

Konsertit Satamatorilla järjestetään pääsääntöisesti tiistai, torstai ja lauantai-iltaisin sekä sunnuntai-päivisin. Haku on avoinna myös muutamaan heinäkussa järjestettävään perjantaitanssit -konserttiin. Satamatorin konsertissa ei ole paikalla teknikkoa, vaan esiintyvä ryhmä hoitaa kaiken äänentoistoon ja muuhun tekniikkaan liittyvän itse.

Tekniikka
4x8m katettu lava,  Soundcraft EFX 12-kanavainen mikseri efektilaitteella, 2 langallista mikrofonia ja mikrofoniteline, sekä kaiuttimet yleisöllemikseri ja kaiuttimet yleisölle. Sähkö: 16A ja 32A voimavirta ja 4 x pistorasia

Musiikkityylit
Kaikki musiikkityylit tervetulleita.

Esiintyjä
Arkipäivät (ti ja to) Kaikki esiintyvät ryhmät. Satamatori soveltuu esiintymispaikaksi sekä pienille, että suuremmillekkin kokoonpanoille.

Viikonloput (la ja su) Viikonlopun konsertit ovat noin 90 minuuttia pitkiä konsertteja ja etsimme niihin erityisiä artisteja tai muita esiintyviä ryhmiä. Toivomme hakijoilta video- tai audionäytettä esiintyvästä ryhmästä ja esiintymisestä (esim. Soundcloud tai YouTube -linkit) tai linkkiä nettisivuillenne.
Viikonloppujen konserttien palkkiot ovat 400 - 1000 euroa, riippuen esiintyvän ryhmän koosta.

 

Kauppatori

Konsertit kauppatorilla järjestetään lauantaisin aamupäivällä klo 10-13 välillä. Kesän kolmena kuukausimarkkinapäivänä (kuukauden toinen lauantai) esiintymismahdollisuuksia on tarjolla enemmän. 

Tekniikka
Ei lavaa, 3x3m popup teltta tarvittaessa käytössä. Sähkö: 2 x pistorasia Kauppahallin seinässä

Musiikkityylit
Viihde- ja populaarimusiikki, ensisijaisesti haussa akustiset artistit ja kokoonpanot

Esiintyjät
Trubaduurit tai pienet ryhmät

 

Hiekkalinna

Konsertit tai esitykset Hiekkalinnalla järjestetään lauantai aamupäivisin.

Tekniikka
Hiekkaan kaiverrettu lava, yleisölle tekonurmikuuntelualue. Sähkö: 2x pistorasia

Musiikkityylit
Lapsille ja perheille suunnattu ohjelma, trubaduurit ja pienet ryhmät sekä osallistavaa ohjelmaa. 

Esiintyjät
Trubaduurit, pienehköt ryhmät sekä erilaiset lastenesitykset.

 

Joutsenon tori

Konsertit Joutsenon torilla järjestetään toripäivänä torstaisin klo 11. 

Tekniikka
4x6m katettu lava, ei äänentoistoa. Sähkö: 16A ja 2 x pistorasia

Musiikkityylit
Viihde-, iskelmä-, populaari- ja rockmusiikki

Esiintyjät
Kaikki

 

Sähköinen Haku (aukeaa 30.1.2026)

 

Satamatorin konsertit
Kauppatorin konsertit
Hiekkalinnan konsertit
Joutsenon torin konsertit

 

Tutustu kesäkonserttien yleisiin ehtoihin