Etusivu PalvelutNuorten palvelutKulttuurinen nuorisotyöMatalan kynnyksen harrastustoiminta

Matalan kynnyksen harrastustoiminta Lappeenrannassa

Lappeenrannan alueen kouluissa on alkanut vuoden 2018 alussa matalan kynnyksen harrastustoiminta.

Matalan kynnyksen harrastustoiminnalla tarkoitetaan lapsille ja nuorille suunnattua maksutonta harrastusmahdollisuutta koulupäivän yhteydessä koulun tiloissa. Toiminnan ajatuksena on pyrkiä tavoittamaan myös ne lapset ja nuoret, joilla ei ole harrastuksia. Harrastukset tuodaan lähelle lapsen ja nuoren arkea, jotta osallistuminen olisi mahdollisimman helppoa ja vaivatonta sekä lapselle että lapsen huoltajalle. Kaikkiin kouluihin on pyritty saamaan järjestetyksi sekä liikunnallista harrastetta että kulttuurillista harrastetta. Kouluissa, joissa ei vielä ole molempia harrastusmahdollisuuksia pyritään saamaan täydennystä toimintakauden aikana.

Harrastustoiminta järjestetään Lappeenrannan kaupungin nuorisotoimen yksiköstä käsin lapsi- ja perhepalveluiden muutosohjelman rahoituksella vuoden 2018 aikana. Harrastuksen järjestäjinä toimivat Lappeenrannan alueen ja lähialueen toimijat.

Keräämme kävijöistä tietoa (lukumäärät, luokka-asteet, sukupuolijakauma), jotta voisimme pystyä kehittämään toimintaamme ja jatkamaan toimintaa seuraaviin lukuvuosiin koulupäivien yhteyteen.

Pääset ilmoittamaan lapsenne mukaan matalan kynnyksen harrastustoimintaan alla olevan ilmoittautumislinkin kautta tai ottamalla yhteyttä harrasteen järjestäjään. 

Alla olevat tiedot täydentyvät vielä elo-syyskuun aikana, sekä mahdollisia muutoksia ilmenee.

Lisätiedot matalan kynnyksen harrastustoiminnasta harrasteen järjestäjiltä.

Matalan kynnyksen harrastustoiminnan koordinoinnista vastaa Lappeenrannan kaupungin nuorisotoimen kulttuurisen nuorisotyön yksikön koordinaattori
Anu Koistinen
anu.koistinen@lappeenranta.fi
040 182 2083

Toiminnan järjestäjä ja kerho

Itä-Suomen koulu:

Namika ry 4-6 lk., keskiviikko 14.45-15.30, ei ennakkoilmoittautumista, Kesämäen liikuntasali, 29.8. alkaen.

Taidekoulu Estradi, Rumpukerho 1-3lk., maanantai 13.15-14.00, ilmoittautuminen paikan päällä 3.9.

WAU! Ry 1-3lk., torstai 14.15-15.00, ilmoittautuminen: https://www.wau-ry.fi/tule-liikkumaan/kerhot/, Kesämäen liikuntasali, 30.8. alkaen.

Sanna Leppänen Luontokerho 1-4lk., maanantai 14.00-14.45, ilmoittautuminen sanna.a.leppanen@gmail.com, Tenavatalo, 3 lk., 3.9. alkaen.

Joutsenon koulu:

Taide-kerho (iltapäivätoiminnan yhteydessä), tiistai 14-15, ilmoittautuminen iltapäivätoiminnan ohjaajille, 4.9. alkaen

Kasukkalan koulu:

Näyttis-kerho, maanantai 14.30-15.15, ei ennakkoilmoittautumista, ohjaajana Heidi Haiko

WAU! Ry, tiistai 14.30 - 15.15, ilmoittautuminen: https://www.wau-ry.fi/tule-liikkumaan/kerhot/

Kaukaan koulu:

Pesä Ysit ry 1-2lk., keskiviikko 12.45-13.30, koulun piha, ilmoittautuminen tästä

Pesä Ysit ry 3-4lk. keskiviikko 11.00-11.30, ketunloikka, ilmoittautuminen tästä

Pesä Ysit ry 5-6lk. keskiviikko 11.30-12.00, ketunloikka, ilmoittautuminen tästä

KuvisKässä 1-3lk., maanantai 12.45-13.45, ilmoittautuminen koululle tai ohjaajalle paikan päällä 3.9.

KuvisKässä 4-6lk., maanantai 14.00-15.15, ilmoittautuminen koululle tai ohjaajalle paikan päällä 3.9.

Kesämäen koulu:

Namika ry 4-6lk., keskiviikko 14.45-15.30, ei ennakkoilmoittautumista, kesämäen koulun liikuntasali 29.8. alkaen

Taidekoulu Estradi, Rumpukerho 1-3lk., maanantai 13.15-14.00, ilmoittautuminen paikan päällä 3.9.

WAU! Ry 1-2lk., keskiviikko 8.00-8.45, ilmoittautuminen: https://www.wau-ry.fi/tule-liikkumaan/kerhot/ 

Sanna Leppänen Luontokerho, maanantai klo 14.00-14.45, ilmoittautuminen: sanna.a.leppanen@gmail.com

Kimpisen koulu:

Namika ry 1-3lk., torstai 8.30-9.15, ei ennakkoilmoittautumista, Peltolan koulun liikuntasali

PesäYsit ry 1-3lk., torstai 8.30-9.15, Peltolan koulun MULI-salissa, ilmoittautuminen tästä

PesäYsit ry 3-4lk., torstai 10.15-10.30, koulun piha, ilmoittautuminen tästä

PesäYsit ry 5-6lk., torstai 11.30-11.45, koulun piha, ilmoittautuminen tästä

KuvisKässä 1-3lk., torstai 13.45-14.45, Peltolan käsityöluokka, ilmoittautuminen ohjaajalle paikan päällä 6.9.

KuvisKässä 4-6lk., torstai 14.45-16.00, Ainolan pajaluokka, ilmoittautuminen ohjaajalle paikan päällä 6.9.

Maria Fomin 3-6 lk Aargh! Ihmeellisiä tarinoita, torstai 8.30-9.15 , ilmoittautuminen maria.k.fomin@gmail.com tai tule Kimpisen koulun ala-aulaan ensimmäisellä kerralla 6.9.

Maria Fomin 5.-6.lk Impropaja, maanantai 14.30-15.15, ilmoittautuminen maria.k.fomin@gmail.com tai tule Kimpisen koulun ala-aulaan ensimmäisellä kerralla 10.9.

Maria Fomin 7.lk Teatteriseikkailu, maanantai 15.15-16.00, ilmoittautuminen maria.k.fomin@gmail.com tai tule Kimpisen koulun ala-aulaan ensimmäisellä kerralla 10.9.


Korkea-ahon koulu:

Lappeenrannan Tennisseura, tiistai 9.00-9.45, ilmoittautuminen koulun kautta

Sanna Leppänen Luontokerho, torstai 12.00-12.45 ja 13.00-13.45, ilmoittautuminen sanna.a.leppanen@gmail.com


Korvenkylän koulu:

Lauri Pulkkinen: Laurin Voima ja Puu 1-6lk., perjantai 13.30 - 14.15, ei ennakkoilmoittautumista.


Kuusimäen koulu:

Auli Ryynänen, Draamaryhmä, joka toinen keskiviikko 13.00-14.30 alkaen 22.8., ilmoit. tt.auli.ryynanen@gmail.com

Pesä Ysit ry 1-5lk., maanantai 13.15-14.00, ilmoittautuminen tästä, kourulahalli, 3.9. alkaen


Lappeen koulu:

Taide-kerho (iltapäivätoiminnan yhteydessä), tiistai 14-15, ilmoittautuminen iltapäivätoiminnan ohjaajille, 4.9. alkaen

Sanna Leppänen Luontokerho, maanantai 13.00-13.45, ilmoittautuminen sanna.a.leppanen@gmail.com


Lauritsalan koulu:

Taide-kerho (iltapäivätoiminnan yhteydessä), maanantai 14-15, koulun peilisali, ilmoittautuminen iltapäivätoiminnan ohjaajille, 3.9. alkaen

Näyttis-kerho, tiistai 13.15-14.00, ohjaajana Johanna Juslin, lisätiedot johannajuslin1@gmail.com

Namika ry 1lk., keskiviikko 12.30-13.15, ei ennakkoilmoittautumista, Lauritsalan koulun liikuntasali

Namika ry 2-3lk., keskiviikko 14.15-15.00, ei ennakkoilmoittautumista, Lauritsalan koulun liikuntasali

 

Lavolan koulu:

Taide-kerho (iltapäivätoiminnan yhteydessä), keskiviikko 14-15, ilmoittautuminen iltapäivätoiminnan ohjaajille, 5.9. alkaen

Sanna Leppänen Luontokerho, keskiviikko 13.00-13.45, ilmoittautumiset sanna.a.leppanen@gmail.com


Lönnrotin koulu:

Maria Fomin Aarg! Ihmeellisiä tarinoita 3-6 lk., keskiviikko 14.45-15.30, Alatalossa (Maaritin luokka), ilmoittautuminen maria.k.fomin@gmail.com tai ilmesty paikan päälle, 5.9. alkaen

Maria Fomin teatterileikki 1-2 lk A-ryhmä, torstai 12.30-13.15, Alatalossa (Maaritin luokka), ilmoittautuminen maria.k.fomin@gmail.com tai ilmesty paikan päälle, 6.9. alkaen

Maria Fomin teatterileikki 1-2 lk B-ryhmä, torstai 14.00-14.45, Alatalossa (Maaritin luokka), ilmoittautuminen maria.k.fomin@gmail.com tai ilmesty paikan päälle, 6.9. alkaen

WAU! Ry 1-2lk., tiistai 12.45-13.30, koulun liikuntasali 28.8. alkaen https://www.wau-ry.fi/tule-liikkumaan/kerhot/

WAU! Ry 3-6lk.,tiistai 13.45-14.30, koulun liikuntasali 28.8. alkaen https://www.wau-ry.fi/tule-liikkumaan/kerhot/

Taidekoulu Estradi, sosiaalinen sirkus, aikataulu varmistuu pian, ilmoittautuminen ohjaajalle paikan päällä

Taidekoulu Estradi, sosiaalinen sirkus, aikataulu varmistuu pian, ilmoittautuminen ohjaajalle paikan päällä


Myllymäen koulu:

Taidekoulu Estradi, Teatterikerho 1-2lk. aikataulu varmistuu pian, ilmoittautuminen ohjaajalle paikan päällä

WAU! Ry 1-4lk., keskiviikko 14.05 -14.50, koulun liikuntasali 29.8. alkaen https://www.wau-ry.fi/tule-liikkumaan/kerhot/

Auli Ryynänen Draamaryhmä, joka toinen keskiviikko 10.35-11.35 alkaen 29.8.


Nuijamaan koulu:

Musiikkiopisto 1-2lk., aikataulu selviää syyskuussa

Lappeenrannan Tennisseura, tiistai 10.30-11.15, ilmoittautuminen koulun kautta


Parjalan koulu: 

Lauri Pulkkinen: Laurin Voima ja Puu 1-6lk., keskiviikko 13.15-14.00, ei ennakkoilmoittautumista


Pontuksen koulu: 

Boulder Saimaa 1-2lk., tiistai 13.00-14.00, ilmoittautuminen koulun kautta

Boulder Saimaa 3-4lk., tiistai 14.00-15.00, ilmoittautuminen koulun kautta

Boulder Saimaa 5-6 lk., tiistai 15.00-16.00, ilmoittautuminen koulun kautta

KuvisKässä 1-3lk.,  maanantai 12.45-13.45, ilmoittautuminen koululle tai ohjaajalle

KuvisKässä 4-6lk., maanantai 14.00-15.15, ilmoittautuminen koululle tai ohjaajalle

Sanna Leppänen Luontokerho, keskiviikko 14.45-15.30, ilmoittautuminen sanna.a.leppanen@gmail.com


Pulpin koulu:

Lauri Pulkkinen: Laurin Voima ja Puu 1-6lk., perjantai 12.00 - 13.00, ei ennakkoilmoittautumista.

Musiikkiopisto 1-2lk., keskiviikko 12.00-12.45, alkaa 12.9., ilmoittautuminen koulun kautta

Ravattilan koulu:

Näyttis-kerho, maanantai 13.00-13.45, ei ennakkoilmoittautumista, ohjaajana Heidi Haiko.

Lauri Pulkkinen: Laurin Voima ja Puu 1-6lk., torstai 14.00-14.45, ei ennakkoilmoittautumista.


Sammonlahden koulu:

Namika ry, yläkoulu 6-9lk.,  tiistai 15.00-16.00, ei ennakkoilmoittautumista, Sammonlahden koulun palloiluhalli.


Simolan koulu:

Pesä Ysit ry 1-6lk., tiistai 11.00-11.45,  4.9. alkaen, ilmoittautuminen tästä

Sanna Leppänen Luontokerho, perjantai 11.00-11.45 ilmoittautuminen sanna.a.leppanen@gmail.com


Skinnarilan koulu:

Taidekoulu Estradi, Teatterikerho 1-2lk., keskiviikko 13.00-13.45 ilmoittautuminen paikan päällä 5.9. 


Lappeenrannan steinerkoulu:

Musiikkiopisto 1-2lk., maanantai 12.45-13.30, alkaa 10.9., ilmoittautuminen koulun kautta

Studio Mandula, yläkoulu., tiistai 10.00-10.30, Koivu-rakennuksen yläaula, ilmoittautuminen essi@studiomandula.fi

Lappeenrannan Tennisseura, joka toinen maanantai 10.9. alkaen 14.30-15.15, tennishalli, pelitie 41

Maria Fomin, kepparipaja 1-2lk., keskiviikko 12.45-13.30 ilmoittautuminen maria.k.fomin@gmail.com tai ilmesty paikan päälle

Maria Fomin Kepparipaja 3-4 lk., keskiviikko 13.45-14.30 ilmoittautuminen maria.k.fomin@gmail.com tai ilmesty paikan päälle


Voisalmen koulu:

Maria Fomin, Teatteripaja 1-2lk., tiistai 14.00-14.45, ilmoittautuminen maria.k.fomin@gmail.com tai ilmesty paikan päälle

Maria Fomin Erit.harj.yksik., liike ja kuva, tiistai 12.00-13.30, ilmoittautuminen maria.k.fomin@gmail.com tai ilmesty paikalle, Lönnrotinkadulla Voisalmen yksikössä

WAU! Ry 1-2lk., keskiviikko 14.45 - 15.30, ilmoittautuminen: https://www.wau-ry.fi/tule-liikkumaan/kerhot/

WAU! Ry 3-4lk., torstai 14.45 - 15.30, ilmoittautuminen: https://www.wau-ry.fi/tule-liikkumaan/kerhot/


Ylämaan koulu:

Lappeen seurakunta 1-3lk., torstai 13.15-14, ilmoittautuminen koulun kautta.

WAU! Ry 3-4lk., maanantai klo 13.00 -14.00, ilmoittautuminen: https://www.wau-ry.fi/tule-liikkumaan/kerhot/

Kultuuritoimijat:            

Sähköposti

Auli Ryynänen Auli Ryynänen/ tt.auli.ryynanen@gmail.com
Etelä-Karjalan Estradi ry Ulla Särkinen/ ulla.sarkinen@taidekouluestradi.fi
Näyttis-kerho

Heidi Haiko / heidulihaiduli@gmail.com

Johanna Juslin / johannajuslin1@gmail.com

Maria Fomin Maria Fomin/ maria.k.fomin@gmail.com
Sanna Leppänen Sanna Leppänen/ sanna.a.leppanen@gmail.com  
Lappeenrannan Musiikkiopisto Hannele Piippo-Fair/ hannele.piippo-fair@lprmo.fi
Lappeen seurakunta Hämäläinen Anna/ anna-maija.hamalainen@evl.fi
Taito Etelä-Suomen käsityö- ja muotoilukoulu  MaijaLiisa Blauberg/ maija-liisa.blauberg@taitoetelasuomi.fi
Lappeenrannan kuvataidekoulu Kuvataidekoulun rehtori/ hanne.karki@lprkuvataidekoulu.fi  
Kuvataidekoulu toimisto/ toimisto@lprkuvataidekoulu.fi
Liikuntatoimijat: Sähköposti
BoulderSaimaa Oy Sanna Leppänen/ sanna.a.leppanen@gmail.com
Tuomo Lankinen/ tuomo@bouldersaimaa.fi
Laurin Voima and Puu Lauri Pulkkinen/ lauri.pulkkinen@pp5.inet.fi
Studio Mandula Essi Reponen/ essi@studiomandula.fi
Lappeenrannan NMKY ry Antti Avelin/ Antti.Avelin@lrnmky.fi
Pesä Ysit ry Jenna Backman/ jenna.backman@outlook.com
Ville Lantta/ ville.lantta@elisanet.fi
Lappeenrannan Tennisseura ry Leevi Karhula/ leevi.karhula@gmail.com
Juho Värjä/ juho.varja@gmail.com
WAU ry Hanna Myyryläinen/ hanna.myyrylainen@wau-ry.net

taito-etela-suomi.png

wau-ry-logox2.png

pagelogoNMK.png

logo2PesäYsit.png        LST.png

estradi-logo.png

 

MukanaHallituksenKärkihankkeessa-logo.jpg

logo_round_fi.jpg    thl-logo-fi.png  Opetus- ja kulttuuriministeriö

 

 

 

 

Muuta matalan kynnyksen harrastustoimintaa kaupungissamme:

Teknologiakerho, keskiviikkoisin 15.15-16.45, Lappeenrannan pääkirjaston Heili-salissa 5.9.-3.10.2018, ilmoittautuminen TÄSTÄ, Kerhossa ohjelmoidaan robotteja ja ohjelmia omaan tahtiin kerhon ohjaajien ja opetusmateriaalien avulla.

Matalan kynnyksen harrastustoimintaa tarjoaa kattavasti Lappeenrannassa Me-talo kauppakeskus Oprin toisessa kerroksessa, käy tutustumassa keskiviikoisin 10-17, perjantaisin 10-15 tarkemmat tiedot Täältä